بررسی انواع چرخ چدنی و ویژگی های مهم آنها

چرخ چدنی

چرخِ چدنی در مدل ها و انواع مختلف طراحی، تهیه و تولید می شود. برای دانستن و آشنایی با این مدل ها و ویژگی هایی که هر کدام دارند، این مطلب را دنبال کنید. همچنین پیشتر به بررسی چرخ پلی اورتان و ویژگی های آن پرداختیم که می توانید با مراجعه به مقاله ی قبلی این مطلب را بخوانید.

مدل های متنوع چرخ چدنی چه ویژگی هایی دارند؟

از آنجا که چرخ ها در انواع و مدل های گوناگون طراحی شده اند، دایره ی انتخاب چرخ ها گسترده است. به همین دلیل انتخاب چرخ کار آسانی نمی باشد. در این مطلب سعی داریم تا با توضیح و تعریف برخی کارکردها و ویژگی چرخ ها به شما کمک کنیم تا بتوانید به راحتی چرخ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

اولین نکته ی مهم

در ابتدا باید گفت که چرخ ها به دو دسته تقسیم می شوند:

چرخ های گردان: این چرخ ها می توانند در هر جهتی و به اندازه ی360 درجه به راحتی بچرخند. حتی هنگامی که زیر بار و وزن سنگین می باشند. این گزینه خدمات و اختیارات گسترده ای به انتخاب چرخ می دهد.

چرخ های ثابت: برخلاف چرخ های گردان، این چرخ ها قابلیت گردش و چرخیده شدن را ندارند. تنها می تواند در یک جهت مستقیم جلو و عقب شده و حرکت کنند. این چرخ ها بسیار مقاوم و سخت بوده و می توان گفت دلیل سخت بودن آنها، عدم حرکت 360 درجه ای می باشد. این چرخ ها می توانند وزن و بار سنگین را حمل کنند اما درجه ی تحمل این چرخ ها بیشتر از چرخ های پیشین می باشد.

چرخ های ترمزدار

چرخ های ترمزدار از ان دست چرخ هایی است که با داشتن ترمز دیگر نمی تواند به راحتی حرکت کند. چرخ ها با قفل شدن مانع از چرخیدن شده و این ترمزها هم چرخ و هم چرخان را بی حرکت می کند.

انواع مختلف چرخ های ترمزدار عبارت است از:

ترمزهایی که در مقابل جهت چرخ فشار داده می شوند.

ترمزهایی که برخلاف جهت لاستیک چرخ ها فشار داده می شوند.

ترمزهایی که به کف فشار می آورند.

انواع چرخ چدنی

ترمز یا قفل کردن، هدف هر دو در چرخ ها یکی است: جلوگیری و ممانعت از حرکت. اگر کارکرد شما به المانت امنیت نیاز دارد، شما به چرخ های قفلی یا ترمزدار نیاز دارید. نکته ی مهمی که می بایست آن را در نظر داشت این است که قفل ها مانع از چرخش شده و ترمزها مانع از حرکت کردن خود چرخ.

امیدواریم از مطلبی که در خصوص چرخ چدنی و انواع آن برای شما گفتیم، راضی بوده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =